Üniversite karıştı: Ziyaretçiye ‘çiçek’ öğrenciye cop

İstanbul Üniversitesi’nin rektörlüğünün aldığı kararla İstanbul Üniversitesi’nin tüm yerleşkelerin kapılarını ziyaretçilere açılmasına karşı öğrencilerin dün Beyazıt Meydanı’nda başlattığı direniş, bugün de sürdü. Fakülteler arası geçiş yasağını ve Rektör Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar’ı protesto eden öğrencilere polis sert müdahalede bulundu.

Öğrencilerin ana kapıdan içeriye giriş yapmasına da izin verilmedi. Çevik kuvvet, kalkanlarla kapı önünden öğrencileri uzaklaştırdı. Şiddete maruz kalan Nazım isimli bir öğrenci de yaralandı. Yaralı öğrenci arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı.

“KAYYUM DIŞARI” SLOGANLARI ATILDI

Öğrenciler, eylem boyunca sık sık “Kayyum dışarı, öğrenciler içeri”, “Beyazıt, faşizme mezar olacak” ve “YÖK, medya, polis, bu abluka dağıtılacak” sloganları attı.

NE OLMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi’nin kampüsü halka açılmıştı. Üniversitenin simgesi olan Beyazıt kampüsünün yanı sıra Laleli, Horhor, Avcılar, Çapa, Şişli, Kadıköy, Bahçeköy, Bakırköy ve Büyükçekmece’de bulunan yerleşkeleri de ziyaretçilere açılmıştı. Alınan karar büyük tepki çekerken İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, “duvarsız üniversite” tanımını belirlediklerini söylemişti.

Kararla birlikte İstanbul Üniversitesi amfilerinden ilk fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmaya başlanmış paylaşılan fotoğraflarda üniversiteye dışarıdan gelen vatandaşların öğrencileri izlediği görülmüştü.

Fotoğraf paylaşan bir X kullanıcısı, “Ders arasıydı, iki kez farklı girişlerden olmak üzere amfiyi izlediler ve bir kişi içeride öğrenciler olmasına rağmen fotoğraf çekti.” demişti. Öğrenciler “Üniversiteler Müze değildir” derken #MüzeDeğilÜniversite hashtagi gündem olmuştu. Hafta içi sabah 08.30’dan akşam 17.00’ye kadar ziyarete açık olan bu yerleşkelere isteyen herkesin girebileceği kaydedilmişti.

Ayrıca, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 10 Mayıs 2023’te yaptığı açıklamada, “Üniversite kampüslerinin kapısını halka açacağız, vatandaşlarımız üniversitelerde derslere katılabilecek” demişti.

Üniversite gelen tepkiler üzerine ziyaretlerin kısıtlanacağını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx