Oppenheimer izlemeden önce bilmeniz gereken 10 şey

Şu günlerde sosyal medyaya hakim olan ‘meme’ler ordusunun aksine, Oppenheimer’ı izlemek için sinemalara akın edenlerin (hepsi) siyah giymeyecek. Christopher Nolan’ın atom bombasının babası hakkındaki son ‘magnum opus’u nihayet vizyona girdi ve özellikle IMAX ekranları için biletler hızla tükeniyor.

Oppenheimer’ın yarattığı heyecan şaşırtıcı değil; sonuçta bu bir Nolan filmi ve The Avengers’a rakip bir yıldız kadrosu var. Ancak Greta Gerwig’in başrollerini Ryan Reynolds ve Margot Robbie’nin paylaştığı Barbie’si sıkı bir rekabet sunarken, Oppenheimer’ın beyaz perdeye hükmetmesi her zamankinden daha zor.

Ancak rakamlar gerçekleri ortaya koyar ve Forbes’a göre Oppenheimer, Barbie’nin 91.000 biletine kıyasla ön satışlarda yaklaşık 360.000 bilet topladı. GQ Hindistan’a göre siz de bu 360.000 kişiden biriyseniz ya da sayıyı artırma yolundaysanız, işte sinemalara gitmeden önce bilmeniz gereken her şey.

1- TEMEL BİLGİLER

Kimse spoiler sevmez. Ancak ileri düzey bir AIEE (Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü) masterclass’ında tarih öğrencisi gibi hissetmek de büyük bir keyifsizlik. Teorik fizik konusunda hızlandırılmış bir kursa ihtiyacınız yok (Instagram postları size aksini söylese de), ancak en azından kendi hikayesinin hem kahramanı hem de kötü adamı olan J. Robert Oppenheimer’ın yolculuğuna göz atmak iyi bir karar olacaktır.

Oppenheimer, dünyanın ilk nükleer cihazlarının yaratılmasını içeren çok gizli bir hükümet projesinde çalışmak üzere çağrılan teorik bir fizikçiydi. Proje lideri olarak yaptığı katkılar, New Mexico çöllerinde gerçekleştirilen Trinity Denemesi’nin başarıya ulaşmasını sağladı – Oppenheimer’ı Cillian Murphy’nin canlandırdığı filmde bu başarı büyük ölçüde ele alınıyor. Ancak Ağustos 1945’te Hiroşima ve Nagazaki’nin yerle bir edilmesi Oppenheimer’ın hayatında bir dönüm noktası oldu; ömür boyu sürecek bir pişmanlığın başlangıcı.

2- ÇOCUKLARI EVDE BIRAKIN

Oppenheimer’ı sinemalarda yakalamak bir yaz günü aile aktivitesi için harika bir fikir gibi görünebilir, ancak belki de çocuklarınızı yanınıza almamak daha iyi bir karar olacak. Robert Downey Jr., Emily Blunt, Matt Damon ve Florence Pugh’un da önemli rollerde yer aldığı film, “bazı cinsellik, çıplaklık ve dil” nedeniyle yaş sınırlaması dahilinde derecelendirildi. Bu aynı zamanda Nolan’ın 20 yıl sonra (2022 yapımı Insomnia’dan bu yana) ilk R-Rated (restricted) filmi. Insider’a konuşan Nolan, “ilk” seks sahnesini (Murphy ve Florence Pugh arasında) yönetmek konusunda “uygun bir şekilde gergin” olduğunu bile itiraf etti.

3- BİR IMAX FİLMİ

Oppenheimer ile Nolan, IMAX kameralarla film çekmenin sınırlarını bilinçli bir şekilde zorladı. Yapıt 65mm geniş format siyah-beyaz film stoğu kullanılarak IMAX kameraların bir karışımıyla çekildi ve bu da filmi bir IMAX başyapıtı haline getirmeyi garanti ediyor.

4- NOLAN’A GÖRE SEÇMENİZ GEREKEN KOLTUK

En iyi izleme deneyimi için hangi koltuğu seçeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Nolan size yardım etmek için burada. NowThis tarafından paylaşılan bir videoya göre şöyle diyor: “Ben ortada olmayı seviyorum, üstten aşağıya doğru yaklaşık üçte bir oranında. Bu şekilde yükseklik açısından orta çizginin hemen üzerinde oluyorsunuz. Görüş açısı harika ve ses, özellikle de alt uç, baslı notalar, arkaya doğru yuvarlanıyor”.

5- EINSTEIN DETAYI

Dünyanın (tartışmasız) en ünlü teorik fizikçisiyle ilgili bir filmde Modern Fiziğin Babası’ndan söz etmemek olur mu? Gerçek hayatta Oppenheimer’ın bir tür akıl hocası ve sırdaşı olarak film boyunca bölümler halinde görünecek olan (Tom Conti tarafından canlandırılan) Albert Einstein’a dikkat edin.

6- HİNDU METNİ

Oppenheimer’ın dünyanın ilk nükleer silahının ilk başarılı patlamasından sonra Bhagavad Gita’dan (kutsal bir Hindu metni) alıntı yaptığını biliyor muydunuz?

7- FİLM MÜZİKLERİNE DİKKAT

Nolan’ın dünyanın önde gelen bestecilerinden bazılarıyla iş birliği yaptığı biliniyor, ancak bunların arasında Hans Zimmer en sevilenlerden biri olmaya devam ediyor. Aslında, Nolan ve Zimmer’in ikonik işbirliği Batman Begins’e (2005) kadar uzanıyor, hatta bu filmden sonra ikili yedi filmde daha çalıştı. Zimmer’in besteleri Nolan’ın filmlerine büyük bir ağırlık katıyor, bu nedenle yılın en iyi OST’lerinden biri olacağı kesin olan bu albümü kaçırmayın.

8- PULITZER ÖDÜLLÜ KİTAPTAN UYARLAMA

Nolan objektifiyle sihirli dokunuşlar yapıyor olabilir ama Oppenheimer’ın hikayesini anlatırken yazar Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in 25 yıl boyunca kaleme aldığı Pulitzer ödüllü American Prometheus kitabını temel alıyor.

9- CGI KULLANILMADI

Dünyanın ilk atom bombasını yapan adamı konu alan ve söz konusu atom bombasının patlamasını da gösterecek olan filmde efekt için CGI kullanılmadı. Hatta internette, yönetmenin Trinity Testi bölümü için gerçek bir atom bombası atıp atmadığına dair abartılı spekülasyonlar yapılmaya başlandı. Bu saçma varsayıma açıklık getiren Nolan, The Hollywood Reporter’a şunları söyledi: “İnsanların benim bu kadar uçuk bir şeyi yapabileceğimi düşünmeleri bir yandan gurur verici ama diğer yandan da biraz korkutucu.”

10- NOLAN’IN EN UZUN FİLMİ

Oppenheimer, Nolan’ın biyografik film dünyasına ilk adımını attığı film ve aynı zamanda 2 saat 49 dakikalık Interstellar’ı geride bırakarak 3 saatle en uzun filmi oldu – ki bu film zamanın doğrusal olmadığını kanıtlamaya devam etti…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx