İddia İsrail medyasından: Hamas liderleri Türkiye’de gizli toplantı yaptı

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e saldırısından sonra başlayan ve İsrail’in yıllardır ablukada yaşayan Filistin halkına şiddetin dozunu orantısız bir şekilde artırdığı savaşta kritik bir iddia ortaya atıldı.

İddianın kaynağı ise İsrail televizyonu KAN oldu. İsrail’in devlet televizyonu olan KAN, üst düzey Hamas yetkililerinin geçen hafta Türkiye’de gizlice bir araya geldiğini öne sürdü.

Görüşmeye Beyrut’ta yaşayan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri ve Katar’ın başkenti Doha’da yaşayan Hamas’ın eski lideri Halid Meşal’in başkanlık ettiği belirtildi. Haberde, toplantı yeri olarak Türkiye’nin seçilmesinin nedeninin güvenlik olduğu kaydedildi. Medya kuruluşu son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail karşıtı bir söylem benimsediği de hatırlatıldı.

Toplantıda Hamas’ın atacağı adımların koordine edilmesinin masaya yatırıldığı da belirtildi. Bu konuda bir adım atılmadığı belirtilirken yeni bir rehine-tutsak anlaşmasının gündeme geldiği de belirtildi. Pazar gecesi Mısırlı yetkililer İsrail ve Hamas’ın yeni bir ateşkese ve rehinelerin serbest bırakılmasına açık olduğunu ancak bunun nasıl uygulanacağı konusunda anlaşmazlıkların devam ettiğini belirtti.

Video konferans ve telefon görüşmesi yerine yüz yüze üçüncü bir ülkede gizli görüşme yapılmasını Hamas yönetiminin tercih ettiği ve bu sayede herkesin güvenli bir ortamda İsrail istihbaratına yakalanmadan özgürce konuşabileceklerini düşündüğü de aktarıldı.

İsrail medyası bu ayın başında Türkiye’nin Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerine saldırması durumunda İsrail’in çok ciddi sonuçlarla karşılaşacağı konusunda uyarıda bulunduğu da hatırlatıldı. İsrail istihbarat başkanı Ronen Bar, uzun yıllar sürse de İsrail’in Lübnan, Türkiye ve Katar’daki Hamas liderlerini yok etmek istediklerini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx