Hindistan’ın 31 TL’lik hapı kanseri tedavi etmenin anahtarı olabilir

Economic Times’ın çarşamba günü bildirdiğine göre Mumbai’deki TATA Enstitüsü, 10 yıllık bir çalışmanın ardından kanser hastalığı için önemli bir tedavi geliştirdi.

Yeni ilaç, resveratrol ve bakır gibi kanserle savaşan “oksijen radikalleri” üretebilen pro-oksidanlar içeriyor. Ölmekte olan hücrelerin sağlıklı hücrelerin kansere dönüşmesini önlerken, aynı zamanda kanser hücrelerinin vücudun bir kısmından diğerine “metastaz” olarak bilinen hareketini de kısıtlıyorlar.

Araştırmacılar, yeni ilacın pankreas, akciğer ve ağız kanserlerinin tedavisinde etkili olabileceğini ileri sürüyor.

Kanser tedavisinin fiyatlarının hızla yükseldiği bir dönemde ilacın yalnızca 31 TL’ye (1 dolar) mal olması bekleniyor. İlaç, Hindistan Gıda Güvenliği ve Standartları Otoritesi’nden (FSSAI) onay bekliyor ve muhtemelen haziran-temmuz aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Tata Memorial Hastanesi’nden cerrah Dr. Rajendra Badve, NDTV ile yaptığı röportajda insanlı denemelerin tamamlanmasının yaklaşık beş yıl alacağını söylerken “Yan etkiler hem fareler hem de insanlar üzerinde test edildi, ancak önleme testi yalnızca fareler üzerinde yapıldı.” dedi.

Tata Anıt Merkezi dünyanın en eski ve en büyük kanser araştırma tesisleri arasında yer alıyor ve Hindistan Atom Enerjisi Bakanlığı tarafından finanse ediliyor ve kontrol ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx