Emeklinin Bayram İkramiyesinde En Güçlü Senaryo Ortaya Çıktı! Rakam Belli Oldu!

Emekliye bayram ikramiyesinde artış olacağının açıklanması sonrasında, ne kadar zam olacağına ilişkin çeşitli senaryolar konuşulmaya başlandı.

​​​​​​​

Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam alan emeklilere her yıl iki kere bayram ikramiyesi ödemiyor. Emekli ikramiyesi mevcut halinde 2 bin lira olarak uygulanıyor.

Bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Böylelikle emeklilere geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2 bin lira, toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı. Bayram ikramiyelerinin dışında sene sonunda tüm emeklilere 5 bin lira daha ikramiye yatırıldı.

Ramazan Bayramı, 10 Nisan itibarıyla idrak edilecek. Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor. Dolayısıyla 3-9 Nisan tarihleri aralığında bütün emekliler ilk ikramiyeleri almış olacak.

Emekli bayram ikramiyesi düzenlemesinin Mart ayında Meclis’e gelip yasalaşmasının ardından Nisan ayında Ramazan Bayramı öncesi ödenmesi öngörülüyor.

​​​​​​​

İŞTE ORTAYA ÇIKAN RAKAM

İkramiye zammında en ağır basan senaryo açıklandı.

Tahminlere göre de 2024’ün ilk yarısında enflasyon yüksek seviyeye çıkacak sonrasında da düşmeye başlayacak ve yılsonunda yüzde 36 seviyesinde tamamlayacak. Bu da şu anlama geliyor ki, emeklilerin, 2024 Temmuz zamları enflasyona bağlı olarak yüksek olacak.

Bayram ikramiyesi yüzde 50 artacak. Böylece 3 bin liraya çıkacak. Başka bir deyişle, 2024 yılında emekliler bayram ikramiyesi adı altında 6.000 TL alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx