Bu Uygulama Telefonunuzu Yavaşlatıp Verilerinizi Çalıyor

Android telefonlar için ekran kaydedici görevi gören iRecorder Screen Recorder adlı uygulama da buna bir örnek. İlk olarak Eylül 2021’de Google Play Store’da yayımlanan bu uygulama, ilk başlarda zararsız bir uygulama olarak görülüyordu.

Ancak ArsTechnica’nın haberine göre, uygulama Ağustos 2022’de yapılan bir güncellemenin ardından kullanıcıların seslerini kaydetmeye ve şifreli bir bağlantı aracılığıyla geliştiricinin sunucusuna iletmeye başladı.

TELEFONLARIN YAVAŞLAMA SEBEPLERİNDEN BİRİ BU DEĞİŞİKLİKLER

Uygulamanın bu gizli işlevini Gelişen Tehditlere Karşı Temel Güvenlik (ESET) adlı kurumun araştırmacısı Lukas Stefanko keşfetti. Stefanko’ya göre uygulama mağazadan kaldırılana kadar 50 bin kez indirilmişti.

Stefanko’nun blogunda kaleme aldığı rapor, uygulama mağazalarını ilgilendiren önemli bir tehdide vurgu yapıyor: Bir süre kullanıldıktan sonra “karanlık tarafa geçen” uygulamalar.

Google bu sorunun üstesinden gelmek için bazı önlemler üzerinde çalışıyor. Örneğin, hangi uygulamaların veri paylaşım uygulamalarını değiştirdiğini aylık bildirim yoluyla kullanıcılara göndermeyi planlıyor.

Bu olay, akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamalara dikkat etmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Uygulama indirirken:

  • Uygulamanın geliştiricisini ve itibarını araştırın.
  • Uygulamanın izinlerini dikkatlice inceleyin.
  • Kullanıcı yorumlarını okuyun.
  • Güvenilir kaynaklardan uygulama indirin.

Ayrıca, Google Play Store’daki “Uygulama Bilgisi” bölümünde uygulamanın hangi izinlere sahip olduğunu ve hangi bilgileri topladığını görebilirsiniz.

Uygulamaların zamanla niteliklerini değiştirebileceğini unutmayın ve telefonunuza indirdiğiniz uygulamalara karşı dikkatli olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx