Bir Telefon Geldi, Seni Rezil Edeceğim Sesini Duydu! Kadın Rumuzlu Adamın Tuzağına Düştü, Yüz Binlerce Lirasından Oldu!

Kadın kimliği altında hareket eden dolandırıcılar, sosyal medya ve sohbet sitelerinde kurbanlarını seçerek maddi zarara uğratıyor. Bu taktikle birçok kişi, dolandırıcıların oyununa gelerek önemli ölçüde mali kayıplar yaşıyor.

Halk TV Programcısı Murat Ağırel, Kayda Geçsin Programında detaylarını aktardığı yöntemle 67 yaşındaki bir vatandaş bu şekilde 600 bin TL kaptırdı.
Savcılıklar bu tür dolandırıcılık yöntemiyle ilgili dosyalarla kaynadığı iddialar arasında

“GENELDE ONLARLA YAZIŞIYORLAR”

Yeni oluşan çete üyeleri, sosyal medyadan kadın rumuzuyla erkeklere mesaj atıyor.

Murat Ağırel, “Biliyorsunuz sosyal medyayı çok sık kullanan amcalar var, onlarla yazışıyor genelde bu kişiler” derken sohbetin koyulaşmasından mağdurun paniğe kapıldığı ana geçen süreci şöyle anlatıyor:

“Yazıştığı zaman sohbet ilerliyor sosyal medyada ve birtakım fotoğraf paylaşmalarına kadar gidiyor. Cep telefonu numaraları alınıyor, sesli aramalar, sesli mesajlar…

“SENİ MAHVEDECEĞİM AHLAKSIZ! REŞİT OLMAYAN KIZIMLA MESAJLAŞTIN”

Bu mesajlardan sonra bir anda bir avukat arıyor adamı. Diyor ki ‘Sen böyle böyle bir fotoğraf alıp verdin mi?’ Hayır diyor, itiraz ediyor. Karşı taraf, o kızın babası ya da abisi olduğunu iddia eden birileri arayıp diyor ki ‘Seni mahvedeceğim. Benim daha reşit olmayan kızımla mesajlaştın. Bunları gönderdin, ahlaksız, şerefsiz, seni rezil edeceğim. Bütün her şeyini paylaşacağım sosyal medyadan.’

KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYORLAR

Adam tabii panikle ‘Ya öyle şey olur mu’ gibi düzeltmeye gidiyor, olmuyor. Ardından avukat arayıp ‘Bir şikayet geldi. Senin hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu, uzlaşmaya tabi bir şey; şu parayı verirsen bununla ilgili dava açmayacağız.’ Karşı tarafla uzlaşmaya gidiyor ve öyle bir paralar alıyorlar ki… Bu para bitmiyor; 10 bin ver, 20 bin ver, 30 bin ver, 50 bin ver, 100 bin ver…”

67 YAŞINDAKİ ADAM 600 BİN TL’SİNİ KAPTIRDI

Dolandırıcıların bu şekilde ele geçirdiği paranın ise haddi hesabı yok. Öyle ki 67 yaşındaki bir adam, 50 yaşında olduğunu sandığı ancak gerçekte 28 yaşında olan kişiyle yazışırken dolandırıcıların ağına düşüp 600 bin TL kaptırıyor.

Ağırel, bu tür olayların sıkça yaşandığına vurgu yaparak şunları ifade ediyor:

ÇETELER BU YÖNTEME RAĞBET GÖSTERİYOR

Ağırel, mağdurların paralarını kaybettiği kişinin avukat olmadığını, dolandırıcı çetenin tuzağına düştüklerini ifade ediyor.

Ve ekliyor:

“Daha önce bu çeteyle ilgili bir soruşturmada operasyon yapılmış ama bunun gibi çok fazla varmış. Bu çete Urfa’da yakalanmış, diğerleri başka yerlerdeymiş”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx