Bazen sivilceye yol açabilen 5 popüler besin takviyesi

Bunun nedeni, bazı takviyelerin bağırsakları tahriş eden, düşük dereceli iltihaplanmaya neden olan ve ciltte sivilce olarak kendini gösteren gizli yardımcı bileşenler içermesidir . Bugün size, açıklanamayan sivilcelerinizin ardındaki suçlu olabilecek 5 besinsel faydayı tanıtacağız.

Kollajen

Her ne kadar kolajen takviyeleri parlak bir cilt için bir zorunluluk olarak lanse edilse de, bazılarının sülfit içerdiğini ve “tıkanmaya” neden olduğunu bilmek önemlidir. Bir alevlenme fark ederseniz takviyeyi almayı bırakın ve prebiyotiklere odaklanın çünkü bunlar iltihapla savaşan iyi bakterileri besler.

B12 vitamini

“Kümelenmiş” sivilceler fark ediyorsanız ve nedeninin ne olabileceğini merak ediyorsanız günlük B6 ve B12 vitamini alımınızı kontrol edin. Takviyelerin ve yiyeceklerden B vitamininin aşırı alınması, döküntüye benzeyen sivilcelere neden olabilir.

İyot

Multivitaminlerin yaygın bir bileşeni olan iyotu çok fazla aldığınızda yüzünüzde, göğsünüzde ve sırtınızda küçük beyaz uçlu sivilceler fark edebilirsiniz. Bu, “iyot yağ bezlerinde iltihaplanmaya ve cildin doğal olarak ürettiği sebumun kimyasında bir değişikliğe neden olduğunda” meydana gelir.

Biyotin

Saçınızın veya tırnaklarınızın uzamasını hızlandırmak istediyseniz muhtemelen bir biyotin takviyesi almışsınızdır. Ancak biyotin sivilceyle bağlantılı başka bir B vitaminidir . Temel olarak, çok fazla biyotin vücudunuzun cilt bariyerini düzenlemeye yardımcı olan ve yağ üretimini azaltan B5 yani B5’in emilimini etkileyebilir.

Peynir altı suyu proteini

Antrenman sonrası peynir altı suyu proteinli smoothie güzel kaslar oluşturmanıza yardımcı olabilirken aynı zamanda daha sorunlu bir cilde de katkıda bulunabilir. Süt tüketimi uzun zamandır sivilcelerle ilişkilendirildiğinden peynir altı suyu proteininin sivilcelerle bağlantılı olması şaşırtıcı değil. Sütte bulunan hormonların ve biyoaktif moleküllerin potansiyel olarak sebum ve hormon üretimini etkilediği düşünülüyor ve peynir altı suyu proteini de büyüme hormonlarını bozuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx