İsrail-Filistin çatışması: Gazze sınırındaki 24 yerleşim yeri tahliye edildi

Hamas’ın 7 Ekim Cumartesi günü başlattığı ‘Aksa Tufanı’ isimli saldırılar ve ardından başlayan çatışmalar sürüyor. Hamas, çatışmaların İsrail içinde yedi ayrı noktada devam ettiğini bildirirken, İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin sınırındaki yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayan İsraillileri tahliye etmeye başladı.

AA’nın İsrail merkezli Kanal 12 televizyonundan aktardığına göre, sirenlerin sürekli çalması ve Filistinli gruplarla çatışmaların devam etmesi nedeniyle sınırda yaşayan yerleşimci İsraillilerin tahliyesine başlandığı açıklandı. Bu kişilerin, askeri operasyonlar bitene kadar otellerde veya uzak bölgelerdeki ailelerin yanında misafir edileceği aktarıldı.

24 YERLEŞİM YERİ TAHLİYE EDİLDİ

İsrail ordusu, çatışmaların yaşandığı ülkenin güneyindeki güvenlik durumu hakkında açıklama yaparak Gazze Şeridi yakınındaki 24 yerleşim birimindeki sivilleri tahliye ettiğini duyurdu. Bir önceki açıklamasında 6 bölgenin tahliye edildiğini bildiren ordu, Nahal Oz, Nir Am, Mefalsim, Kefar Aza, Gevim, Or Haner, Ivim, Netiv Haasara, Yad Mordeşayi, Karmiya, Zikim, Kerem Şalom, Kisufim, Holit, Sufa, Nirim, Nir Oz, Ayn Haşloşa, Nir Yitzak, Beeri, Magen, Reim, Saad ve Alumim yerleşim yerlerindeki sivillerin tahliye edildiğini açıkladı.

İSRAİL: ÖLÜ SAYISI 400’E YÜKSELDİ

Çatışmalar sürerken, saldırı ve çatışmaların sebep olduğu can kaybı da artıyor. Kanal 12 televizyonunun haberine göre, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı saldırıda ölü sayısı 400’e çıktı. Yaralananların sayısının ise 2 bini aştığı bilgisi paylaşıldı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail’in güneyi ve Gazze Şeridi’ndeki güvenlik durumu hakkında basın açıklaması yaparak şu ana kadar 400 Hamas mensubunun öldürüldüğünü söyledi. İsrail’in dünden bu yana sürdürdüğü saldırılara dair Hagari, “İsrail’in güneyi ve Gazze Şeridi’nde şu ana kadar 400 Hamas militanı öldürüldü” diye konuştu.

’44 ASKER, 30 POLİS HAYATINI KAYBETTİ’

İsrail ordusu, çatışmalarda ölen askerlerinin sayısının 44’e yükseldiğini duyurdu. Konuya dair yapılan yazılı açıklamada, çatışmalarda hayatını kaybeden 18 İsrail askerinin kimlik bilgilerinin aileleri ve kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi. İsrail Ordusu, daha önce can kayıplarına ilişkin yaptığı açıklamada 26 askerinin öldüğünü duyurmuştu.

İsrail polis sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre ise Hamas’ın başlattığı saldırının ilk gününde aralarında yüksek rütbeli isimlerin de yer aldığı 30 polis personeli öldü.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞI: ÖLÜ SAYISI 313’E YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı ‘Aksa Tufanı’ saldırısının ardından Filistin tarafındaki can kayıplarına ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 313 kişinin yaşamını yitirdiği, bin 990 kişinin yaralandığı belirtildi.

JERUSALEM POST: YAKLAŞIK 750 İSRAİLLİ KAYIP

Öte yandan, İsrail basını, 750 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. AA’nın aktardığına göre, Jerusalem Post haber sitesi, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda, “Resmi olmayan bir rapora göre, yaklaşık 750 İsrailli kayıp” diye yazdı.

İSRAİL ORDUSU BATI ŞERİA’YI BARİYERLERLE KAPATTI

AA’nın yerel kaynaklardan aktardığına göre, İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’da şehirlerin etrafını bariyerlerle kapattı Buna göre, İsrail ordusu Batı Şeria’daki kentlerin girişlerine toprak, beton, demir bariyerler kurarak, şehirler arasındaki bağlantıları kesti. İsrail ordusunun çeşitli bölgelerde ek askeri kontrol noktaları oluşturduğu, bu noktalara yaklaşmaya çalışan araçlara ateş açtığı aktarıldı.

POLONYA’DAN İSRAİL’E TAHLİYE UÇAĞI GÖNDERME KARARI

Öte yandan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da İsrail’de bulunan Polonyalıların tahliyesi için nakliye uçaklarının gönderileceğini bildirdi. Duda, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, tüm Polonyalıların huzur içinde evlerine dönebilmeleri amacıyla hareket ettiklerini belirtti.

Polonya Özel Kuvvetleri’nin uçakta güvenliği sağlayacağını kaydeden Cumhurbşkanı Duda, “Şu anda İsrail’de bulunan Polonyalıların tahliyesini gerçekleştirmek üzere hava kuvvetlerine ait nakliye uçaklarını yönlendiriyoruz” dedi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak da X hesabından yaptığı paylaşımda, “Ordumuz, Polonyalıları İsrail’den tahliye etmeye hazırlanıyor. Yurttaşlarımızı almak üzere C-130 Hercules nakliye uçakları gönderilecek” bilgisini paylaştı.

İsrail’deki durumla bağlantılı olarak Polonya’nın ulusal hava yolu şirketi LOT, bugün için planlanan Tel Aviv uçuşlarını iptal etti.

PAPA’DAN ‘ORTA DOĞU’ ÇAĞRISI: SİLAHLARI DURDURUN

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı’na bakan çalışma ofisinin penceresinden gerçekleştirdiği geleneksel pazar duasında Filistin ile İsrail arasındaki gelişmelere değindi. Papa, burada yaptığı konuşmada, Filistin ile İsrail arasındaki gelişmeleri kaygı ve acıyla takip ettiğini belirterek, saldırıların ve silahların durdurulması çağrısı yaptı. Papa Franciscus, şu ifadeleri kullandı:

“Şiddetin daha da şiddetli biçimde patlak verdiği, yüzlerce ölüme ve yaralanmaya yol açan İsrail’de yaşananları kaygı ve acı içinde takip ediyorum. Mağdurların ailelerine yakınlığımı ifade ediyorum. Bu terör ve acı dolu saatlerde ıstırap çeken herkes için dua ediyorum. Lütfen saldırıları ve silahları durdurun. Terör ve savaşın herhangi bir çözüm getirmediğini, sadece pek çok insanın ölümüne yol açtığını anlayın. Savaş ve şiddetle bir şey çözülmez. Her savaş bir yenilgidir. İsrail ve Filistin’de barış için dua edelim.”

Papa, her gün acı çektiğini belirttiği Ukrayna için de dua etme çağrısında da bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx