CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Ali Tüy, İBB Toplantısında Partisini Eleştirdi

Altan ÇİMEN-Feridun AÇIKGÖZ/ İSTANBUL, – İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ocak ayı toplantısının 3. oturumunda, ihraç istemiyle disipline sevk edilen CHP’li meclis üyesi Mehmet Ali Tüy, grubunun bilgisi olmadan söz alarak konuşma yaptı. CHP’yi eleştiren Tüy, AK Parti’yi övdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Ocak ayı toplantısının üçüncü oturumu, Meclis 1’inci Başkanvekili Zeynel Abidin Okul Başkanlığı’nda İBB Saraçhane binasında gerçekleştirildi. Oturumda, 2022 yılında ihracı istenen CHP’li meclis üyesi Mehmet Ali Tüy, kişisel olarak söz talebinde bulunarak kürsüde konuşma gerçekleştirdi. CHP grubunun bilgi olmadan söz alarak eleştirilerde bulunan Tüy, Ak Partili belediye başkanlarını ve Cumhurbaşkanını övdü. Konuşması Ak Parti sıralarında alkışlarla karşılık buldu.

“EL KALDIR, EL İNDİRİN DIŞINDA 5 YILDA HİÇBİRŞEY YAPMADIM”

Mehmet Ali Tüy,” Yanılmıyorsam 2022’nin Nisan ayında gündemi gördüm ve o günkü grup başkanvekilimiz  Doğan Subaşı’na, ben buna her ne kadar da tüm grup başkanları oybirliğiyle karar almışlarsa da Swiss Otel coğrafik olarak Beşiktaş’ta. Ben Beşiktaş’ta 6 yıl başkan yardımcılığı yaptım. Şu anda oranın meclis üyesiyim. ‘Bu otelin satışında kamu yararı görmüyorum, kamu zararı görüyorum. Kamu yararı olduğuna dair ikna edilirse vazgeçerim, ret vermem; ama ben kamu yararı görmediğim için ret vereceğim’ dedim ve sanıyorum meclis başkanım da hatırlar. 15 dakika sonra gündem çekildi. Mayıs ayına getirildi, komisyona havale edildi. Haziran ayına geldi. Özgür Öz arkadaşım bana destek verdi. Hatta destek verirken de bir espri yaptım. Dedim ki ‘Özgür sen çok gençsin, siyasi ikbalin var. Ben siyasi ikbalimi de ayaklar altına alarak, özelinde Beşiktaş’ın genelinde de İstanbul’un tek taş pırlanta olan bu yerin satılmasına karşı çıkacağım. Başarılı olabilirim ya da olamam.’ Sonuçta yüce adalet, yargı, istinafı da buna dahil, bizi haklı buldu. Burada da sevgili grup başkanvekilime şunu söylemek istiyorum. ‘Haklılığımızı yargı tescil etti. Sizlerin de tescil edilmesini istiyorum’. Çünkü halen disiplinde ihraç dosyamız beklemektedir. Beş yıl önce ben meclis üyesi olarak bu salona geldiğimde hem çok umutlu hem de çok heyecanlanmıştım. Neden mi dersiniz? Halka daha fazla hizmet edebileceğim inancıyla gelmiştim. Oysaki yanıldım, burada grup başkanları tarafından kararlar alınır. Meclis üyeleri adeta etkisizleştirilmiş, adeta devre dışı bırakılmış, sadece el kaldır, el indirin dışında ben 5 yılda hi çbirşey yapmadım, yapılmadı” ifadelerini kullandı.

“SAYIN TAYYİP ERDOĞAN KÜRTLERE SAMİMİ OLARAK YAKLAŞTI”

Tüy, “Adıyaman depreminde kendileri burada yoklar. Hemşehrisi olmaktan gurur duyduğum Tevfik Göksu, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Adıyaman’daki her noktaya ama her noktaya zamanında yetişmiş. Her türlü ihtiyaçlarını karşılamış bir Adıyamanlı olarak bunu gözlemlediğim için değerli hemşehrim Abdurrahman Dursun’a ve Tevfik Göksu’ya teşekkür ederken tabii sayın başkan beni sıkıştırdı, bir cümleyi unuttum. Yine alkışlayacaklar ama Türkiye’nin yüz yıllık siyasi tarihinde yüz yıllık Kürt sorununa ilk defa kabul edin etmeyin ben öyle düşünüyorum, başarılı olamadı. Sayın Tayyip Erdoğan ve partisi olmuştur. Kürtlere samimi olarak yaklaştı ama başarılı olamadı” dedi. Tüy’ün konuşması AK Partili meclis üyeleri tarafından alkışlandı.

“MEHMET ALİ BEY’İN KONUŞMALARI GRUBUMUZUN İZNİ DAHİLİNDE DEĞİLDİR”

Mehmet Ali Tüy’ün CHP grubuna haber vermeden konuşma gerçekleştirdiğini söyleyen ve buna tepki gösteren CHP Grup Sözcüsü Mesut Kösedağı ise, “Gruplar meclis öncesinde, grup başkan vekilleri ve grup yönetimleri konuşur. İşte meclisi bugün nasıl yürüteceğiz diye biliyorsunuz bir karar alır. Bunu 5 yıldır yapıyorsunuz, 5 yıldır meclis başkanısınız. İlk defa bugün böyle bir şey gördük. Önce söylediniz ki bugün yazılı önerge ve gündem dışı konuşma yok. Gündeme geçmeden önce de Mehmet Ali Bey’e söz verdiniz. Mehmet Ali Bey tabii ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin meclis üyesidir ama bugünkü konuştuğu ve konuşma yöntemi grubumuzla ilgili değildir, grubumuzun bilgisi dahilinde değildir, grubumuzun izni dahilinde değildir. Gündem dışı konuşma talebi bizden size gelmemiştir. Bu konuşmayı siz kendi inisiyatifinize verdiniz.  Ama şu bilinsin ki kamuoyu tarafından Mehmet Ali Bey’in konuşmaları grubumuzu, partimizi değil, şahsını bağlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx