Arkadaşı yerine amirine mesaj attı, ‘Belçika’dan kovuldu

Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda vize görevlisi olarak çalışan G. Z., arkadaşı yerine amirine attığı bir mesaj sonrası işinden oldu. G. Z., amiri ve konsolos aleyhine olan WhatsApp mesajının ardından işe iade davası açarak, konsolosun yemek davetini geri çevirdikten sonra kötü muameleye maruz kaldığını iddia etti.

‘BU MESAJI DA ANLAMAZLARSA ARTIK ŞEYTANIN YAPACAĞI BAŞKA İŞ KALMIYOR’

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Mayıs 2018’den beri konsoloslukta vize görevlisi olarak çalışan G. Z., geçen 13 Kasım’da İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıdan bir gün sonra bir mesaj paylaştı. G. Z., 6 kişinin hayatını kaybettiği 81 kişinin de yaralandığı saldırıdan sonra, “Alain ve Khadija 20 dakika arayla ölümden dönmüşler İstiklal’de. Bu mesajı da anlamazlarsa artık şeytanın yapacağı başka iş kalmıyor” ifadelerini içeren bir mesaj yazdı. G. Z., gülücük içeren mesajı, mesai arkadaşına atmak yerine amiri konumundaki vize yetkilisi Khadija Lehyan’a gönderdi.

G.Z.’nin attığı mesajın ekran görüntüsü.

Mesajı okuyan Khadija Lehyan, durumu hem konsolos Alain Schmitz hem de başkonsolos ile paylaştı. Mesajı bu kişiler de gördü. Durum kısa süre içinde Belçika Dışişleri Bakanlığı ile de paylaşıldı. Gelen yanıtlar sonrası 30 Kasım 2022’de G. Z.’nin işine son verildi. Feshin gerekçesini ise, anılan mesajın Konsolos Schmitz ve vize yetkilisi Lehyan’ın ‘şeref ve namusuna dokunması’ oluşturdu.

G. Z., 5 yıl çalıştığı işine son verilmesinin haksız olduğu gerekçesi ile İstanbul İş Mahkemesi’nde dava açtı. İşe iade talepli dava dosyasına göre, G. Z., mesajdan sonra amiri Lehyan’a mesajı atarak özür diledi. G. Z. işini kaybetmesine neden olan mesaja, kendisine karşı artan olumsuz tutumu gerekçe gösterdi.

G. Z., dava dilekçesinde verilen görevleri eksiksiz yapmasına rağmen, son yıllarda kötü muamele maruz kaldığını öne sürdü. Dilekçede, konsolos Alain Schmitz’in, G. Z. ile baş başa yemek yeme teklifinde bulunduğu, ancak Z.’nin bu talebe olumsuz yanıt verdiği kaydedildi. Dilekçeye göre, yemek teklifinin olumsuz karşılık bulması ile birlikte G. Z.’ye yönelik tutum da giderek kötüleşti.

Konsolosluk adına dosyaya sunulan cevap dilekçesinde ise, başkonsoloslukta krize neden olan mesajın Brüksel’deki Dışişleri Bakanlığı yetkililerine de bildirildiği kaydedildi. Dilekçede G. Z.’nin, amirlerinin güvenini suiistimal ederek profesyonel bir ilişkiyi imkansız hale getirdiği kaydedildi. Dilekçede, G. Z.’nin iş akdinin haklı nedenle feshedildiği savunularak davanın reddi talep edildi.

‘BANA DA ÖZEL FOTOĞRALAR GÖNDERDİ’

Davanın geçen 12 Ekim’de görülen duruşmasında G. Z.’nin tanık olarak dinlettiği konsolosluk çalışanı E. Ü. ise ifadesinde “Yeni gelen diplomatlardan Alain Schmitz, bana özel fotoğraflar ve mesajlar göndermeye başladı. Davacıya (G. Z.) da, kendi evinde ya da davacının evinde balık yapmayı ve yemeyi teklif eden mesajlar göndermiş. Ben bu mesajları gördüm. Davacı da ben de bu foto ve mesajlar nedeniyle ilgili diplomatı konsolosluğa şikayet ettik. Belçika bakanlığından iki müfettiş geldi ve teftiş yaptı” diye konuştu.

G. Z.’nin işe iade davasına önümüzdeki aylarda devam edilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx