Abdulkadir Uraloğlu: Deprem konutlarının yolları hazır

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat tarihinde üst üste gerçekleşen iki yıkıcı depremin izleri silinmeye çalışılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2023 yılının son programını, 6 Şubat merkezli depremlerde ağır yıkım alan illerden Malatya’da gerçekleştirdi.

Malatya İkizce TOKİ Yolları Yapım İşi Şantiyesi’nde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Uraloğlu, bu yıl insanlık tarihinin en yıkıcı afetlerinden birinin yaşandığına dikkati çekti.

Depremden etkilenen yollar için 2023’te 6,3 milyar lira harcandı

Bakan Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada depremden etkilenen yollar için 2023 yılında 6,3 milyar lira harcandığını, 2024 yılında da 12 milyar lira harcama yapmanın planlandığını dile getirdi.

“Her an sahada olduk”

“Asrın felaketi” olarak tanımlanan 6 Şubat depremlerinde hasara uğrayan kesimlerde de ulaşım yollarının açık tutulması ve iletişimin kesilmemesi için her an sahada olduklarını hatırlatan Uraloğlu, şu bilgiyi paylaştı:

Deprem bölgesi karayolları yol ağında bulunan 9 bin 176 kilometrelik yolun sadece yüzde 2’sini oluşturan 184 kilometrelik kısımda hasar oluşmuştu. 11 ilimizde ulusal yol ağımızın yüzde 98’i depremden herhangi bir zarar görmemişti.

“1 milyonun üstünde vatandaşımızı ücretsiz tahliye ettik”

Depremin ilk gününden itibaren bölgeden tahliyelerin yapılması ve yollanan yardımların bölgeye intikali gibi çok kritik çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

Havayollarımızı afet lojistiğinde etkin ve hızlı bir şekilde kullanarak 720 bin vatandaşımızı bölgeden tahliye ettik. AFAD Yönetim Merkeziyle koordineli olarak havayoluyla birlikte kara, deniz ve demiryoluyla 1 milyon üstünde vatandaşımızı ücretsiz tahliye ettik.

“Depremden etkilenen yollar için 2024 yılında da 12 milyar lira harcama yapmayı planlıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Rezerv Alanların İmar ve Bağlantı Yollarının sorumluluğunun Bakanlığa bağlı Karayolları Genel Müdürlüğüne verildiğini anımsatan Uraloğlu, bu kapsamda yapılan çalışmaları şu şekilde anlattı:

Depremden etkilenen yollar için 2023 yılında 6,3 milyar lira harcadık. 2024 yılında da 12 milyar lira harcama yapmayı planlıyoruz. 5 ilde 10 ayrı kesimde 38 bin konutun toplam 180 kilometri uzunluğunda bağlantı ve imar yolunun inşası için 4 proje ve 8 yapım ihalesi gerçekleştirdik. Toplam proje bedeli 15 milyar TL olan işlerde, yapım çalışmalarına da yoğun bir şekilde devam ediyoruz.

Hatay’da 15 bin 885 konut için toplam 58,6 kilometre imar ve 10,6 kilometre bağlantı yolu, Osmaniye’de; 1.820 konut için 7,1 kilometre, Şanlıurfa’da 3 bin 252 konut için 37,9 kilometre, Diyarbakır’da 6 bin 40 konut için 25,9 kilometre imar ve bağlantı yolunda çalışmalarımız devam ediyor.

“Konteyner kentlerde yaşayan vatandaşlar kapsama sorunu yaşamıyor”

Uraloğlu, depremler sonrasında havayolundan demiryoluna ulaşım ve

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx